Пројекти
Преглед актуелних пројеката наше установе
ЕРАЗМУС+ пројекат мобилности ”Digital narrating”
“Приповедам дигитално”
Предшколска установа „Милка Диманић“ Власотинце учествује у разним пројектима који у многоме доприносе васпитно- образовном процесу. ПУ „Милка Диманић“ је покретач позитивних промена кроз умрежавање са партнерским установама и која пружа подршку сваком детету и породици уз богате и савремене програмске садржаје.
Предшколска установа “Милка Диманић” Власотинце је први пут поднела пријаву за Ерасмус + пројекте мобилности на конкурсу за 2022. годину. Пројекат “Приповедам дигитално” је одобрен за финансирање од стране Европске уније. Пројекат је реализован од 1.6.2022. до 31.5.2023. године 12 месеци.

Реализацијом овог пројекта желели смо пре свега да утичемо на развој и подстицај васпитача кроз јачање професионалних компетенција, јачање дигиталних компетенција и њихову имплементацију у раду са децом, јачање интеркултуралних компетенција кроз учешће у европским пројектима. Упознавање са новим дигиталним алатима има велики утицај на квалитет васпитно-образовног рада.

Хоризонталне размене са колегама у установи и едукација деце и родитеља омоћиле су преношење знања у складу са различитим узрастима и тако је омогућено прихватање идеје целоживотног учења и константног раста и развоја, тако су настале дигиталне приче које су родитељи са својом децом креирали код куће и поставили на You Tube каналу.
Почели смо тако што је одржан је инфо састанак са свим васпитачима у установи презентација „О Еразмус+ програму“ и презентација „Пројекат приповедам дигитално“. Обавештени су локани медији о пројекту и програму који ће се реализовати. Спроведено је истраживање о познавању одређених дигиталних алата у циљу развијања васпитно- образовне праксе. Расписан је и спроведен конкурс за 7 запослених васпитача који ће учествовати у програму мобилности на сајту установе и ФБ страници установе и интерно вибер групе (доступно свим васпитачима).
На свим активностима које су објављене на друштвеним мрежама истакнута је видљивост припадности Темпус фондацији и Еразмус+ програму. За одабир васпитача задужена је била екстерна комисија из подручија града од 3 члана из других установа (дефектолог, новинар и професор информатике) који су обавили интервију са кандидатима а критеријуми конкурса су били: Познавање неких основних дигиталних алата и идеје за имплементирање, године васпитача (васпитачи који ће моћи да имплементирају дигиталне алате наредних 5 година), вредновање неформалног образовања, ниво познавања енглеског језика (ниво- Б2), мотивационо писмо. На конкурс се пријавило 7 васпитача и 1 медицинска сестра васпитач и сви су испуњавали критеријуме конкурса, а комисија је селектовала 6 васпитача и једну медицинску сестру васпитача.


Одржана је мобилност за 7 васпитача и обука „Digital narrating“ (Приповедам дигитално) у граду Аликанте у Шпанији где су васпитачи учесници програма усвојили нове вештине и усавршили рад са дигиталним алатима неопходним за рад у модерном васпитно образовном свету: QR code, Mystorybook, Recorder, Camera set up, MS office, Padlet, Video and photo editing, Audio convertor, Googledrive, Canva, Kahoot) креирање презентација, видео приповедања и других дигиталних садржаја и њихова употреба у дигиталне сврхе.


Васпитачи учесници програма су након обуке и мобилности одржали 4 састанка са: директором, тимом за професионални развој, са осталим васпитачима из установе, родитеље и децу на којима су приказали у виду презентација своја искуства са мобилности и презентацију дигиталних прича које су креиране на обуци. Реализоване су хоризонталне размене и обучени су васпитачи, родитељи и деца да креирају дигиталне приче, креирано је 14 дигиталних прича које су приказане на одржаној трибини за колеге из образовања из локалне заједнице. Све активности су медијски пропраћене и објављене на сајту и ФБ страници установе. По завршетку пројекта организована је завршна активност- јавно представљање дигиталних прича “Приповедам дигитално“ на јавној локацији у граду (сала Kултурног центра).





Пројекат је проширен на еТwининг платформи где ће се са партнерима из других земаља реализовати заједничке размене и активности. У коришћењу нових вештина васпитачи су унапредили дигиталне компетенције и искуство учења у различим срединама, међународно умрежавање и језичке вештине што је допринело развоју свести код васпитача о могућностима и добитима Еразмус+ програма.


